W związku z nieustannym rozwojem wielu dyscyplin medycznych – mikrobiologii, diagnostyki, chirurgii powstała pilna potrzeba kształcenia zawodowego pracowników medycznych zatrudnionych w obszarze sterylizacji medycznej.
Zawód technika sterylizacji medycznej można zdobyć po ukończeniu rocznego cyklu nauczania w medycznej szkole policealnej oraz zdaniu państwowego egzaminu zawodowego.
Do głównych zadań technika sterylizacji medycznej należy:
• kontrola czystości narzędzi, urządzeń i powierzchni oraz dobór metod i środków dezynfekcji,
• przeprowadzanie sterylizacji narzędzi, urządzeń i powierzchni zgodnie z procedurami placówki, dotyczącymi sprzętu medycznego, regułami bezpieczeństwa pracy z materiałami skażonymi biologicznie, zasadami aseptyki i antyseptyki, a także BHP i etyki zawodowej,
• prowadzenie dokumentacji wykonywanych działań,
• wdrażanie procedur przy wykorzystaniu programów komputerowych,
• współpraca z zespołem, wykonywanie zadań zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem specjalistów.
Technik sterylizacji znajdzie pracę w placówkach ochrony zdrowia takich jak: przychodnie, szpitale, ale również w instytutach i firmach prowadzących badania z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju materiału biologicznego. Ponadto specjalistów na to stanowisko pracy szukają gabinety dentystyczne i kosmetologiczne, a także studia tatuażu.
Aby dostać się do szkoły przygotowującej do zawodu technika sterylizacji medycznej, nie trzeba zdawać egzaminu wstępnego. Podstawowym wymogiem stawianym przed kandydatami jest ukończenie szkoły średniej. O przyjęciu na pierwszy semestr nauki decyduje kolejność zgłoszeń.
Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe w Biłgoraju wychodząc na przeciw potrzebom rynku pracy od 1 lutego 2021 r. umożliwia naukę na kierunku technik sterylizacji medycznej w formie zaocznej. Serdecznie zapraszamy!