Akcja #SprzątamyDlaPolski

Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. Wydarzenie znane jest również pod nazwą Światowy Dzień Ziemi lub Dzień Ziemi. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

Pierwszym znaczącym krokiem, który przyczynił się do troski o naszą planetę, była książka napisana przez Rachel Carson, zatytułowana „Silent Spring”, która miała na celu uświadomienie wszystkim, jak wielkim zagrożeniem dla Ziemi jest stosowanie chemikaliów. Winą za niszczenie naszej planety oskarżyła ona przemysł chemiczny, który jej zdaniem celowo narażał zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt.

Kolejnym wydarzeniem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie było zdjęcie wykonane w 1968 roku przez astronautę, Billa Andersa w trakcie jego misji Apollo 8. Fotografia Ziemi wynurzającej się zza Księżyca sprawiła, że wiele osób dostrzegło nie tylko piękno naszej planety, ale także konieczność dbania o nią. 

Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy w skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska. 

W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu zostały podpisane akty prawne, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków. 

Share
Skip to content