Bezpieczna zima

W dniu 17 luty 2025 r rozpoczęliśmy ferie zimowe które potrwają do 2 marca 2025 r. Z okazji ferii życzymy Wam wszystkim wielu niezapomnianych chwil pełnych radości i relaksu. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie – zarówno podczas zabaw na śniegu, jak i w codziennych aktywnościach. Dbajcie o siebie nawzajem, przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa. Zima to szczególna pora roku w której niska temperatura  może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Silny wiatr jest kolejnym niebezpiecznym czynnikiem który w połączeniu
z temperaturą nieco powyżej 0°C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze -30°C w bezwietrzny dzień.  Również wilgoć potęguje odczuwanie chłodu. Te dwa czynniki (wiatr i wilgoć) powodują, że marzniemy bardziej, niż wskazywałaby na to temperatura odnotowana na termometrze. Im bardziej wilgotno i wietrznie tym zimniej.

Wychłodzenie organizmu, czyli hipotermia, to stan, kiedy temperatura organizmu spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza. Hipotermia może grozić osobom, które długo przebywają w bardzo niskiej temperaturze powietrza lub w wodzie. Szybciej dochodzi do wychłodzenia w wodzie, która ochładza 20 razy szybciej niż powietrze. W pierwszym stadium wychłodzenia, gdy temperatura ciała osiąga 32-35 stopni Celsjusza, człowiek jest przytomny, ale pojawiają się dreszcze. Kiedy oprócz dreszczy występuje jeszcze drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja – mamy do czynienia z łagodną hipotermią (temperatura ciała spada do 35, 34 C). Wtedy jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć działania by się ogrzać (rozpalić ogień, założyć kolejną warstwę odzieży). Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu, ponieważ sprzyja on wychładzaniu organizmu.

Postępowanie w przypadku wychłodzenia. Osobę wychłodzoną przede wszystkim należy rozgrzać – powoli i stopniowo. Zbyt szybkie ogrzewanie mogłoby doprowadzić do przyspieszenia krążenia (w hipotermii jest ono spowolnione) i dotarcie lodowatej krwi do serca, co mogłoby zatrzymać krążenie.
Z tego samego powodu nie należy rozcierać ciała. Najlepiej osobę wychłodzoną rozebrać z zimnego ubrania, otulić kocami i podawać ciepłe płyny, ale tylko wtedy, gdy osoba jest przytomna. Należy też przykładać do głowy szyi, pleców i ud coś ciepłego.   

Odmrożenie – to zmiany w skórze i tkaniach podskórnych następujące w skutek działania niskiej temperatury. Odmrożeniom sprzyja nie tylko mróz, ale przede wszystkim wiatr i wilgoć. Najbardziej narażonymi na odmrożenie częściami ciała są: twarz, dłonie i stopy. Pierwszymi objawami odmrożenia jest zmiana koloru skóry, następnie dochodzi drętwienie, pieczenie, a z czasem utrata czucia. 

Najlepszym sposobem na uniknięcie odmrożeń jest prawidłowy ubiór. 
 
Odmrożenia mają różne stadia zaawansowania, które różnią się objawami. 

 
Odmrożenia pierwszego stopnia: 

  • zblednięcie skóry, która staje się kredowo biała,
  • następnie zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem,
  • skóra zaczyna piec i pojawia się obrzęk,
  • dochodzi do zaburzenia krążenia, pojawia się drętwienie i brak czucia. 

 Odmrożenia drugiego stopnia: 

  • na skórze pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym lub surowiczo krwistym,
  • odmrożona cześć ciała jest sina i opuchnięta. 

Odmrożenia trzeciego stopnia obejmują całą grubość skóry:

  • pęcherze surowicze,
  • martwica tkanek,
  • owrzodzenia. 

Odmrożenia czwartego stopnia obejmują także mięśnie, a nawet kości.  

Pod żadnym pozorem NIE WOLNO rozcierać silnym masażem czy nacierać śniegiem. Może to prowadzić do uszkodzenia odmrożonych tkanek. 

 
By nie dopuścić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu: 

  • ubieraj się stosownie do temperatury na zewnątrz. Gdy planujesz dłuższe przebywanie na dworze ubierz się warstwowo, najlepiej w odzież z naturalnych tkania lub tkanin typu polar. Ważne, by ubranie nie utrudniało krążenia.
  • noś odpowiednie, ciepłe obuwie, które nie będzie ograniczało możliwości poruszania palcami,
  • noś ocieplane, luźne rękawice i czapkę zasłaniająco czoło i uszy,  
  • nie zasłaniaj twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń,
  • przed wyjściem na mróz posmaruj odkryte części ciała (policzki, noc, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną – szczególnie dotyczy to dzieci,  
  • nie stój nieruchomo na zimnie; gdy zaczyna ci być zimno, podskakuj, tup, rozcieraj dłonie itp.,  
  • nie spożywaj na zimnie alkoholu, sprzyja on wychładzaniu organizmu. 

Share
Skip to content