Zawód higienistki stomatologicznej jest to przyszłościowy, ciągle rozwijający się kierunek. Zajmuje się ona edukowaniem pacjentów i profilaktyką stomatologiczną. Samodzielnie wykonuje zabiegi stomatologiczne, takie jak: usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, lakierowanie, lakowanie, wybielanie. Może również asystować lekarzowi dentyście podczas zabiegów stomatologicznych.
Nauka trwa 2 lata – cztery semestry w formie stacjonarnej.
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach i warsztatach szkolnych, podmiotach leczniczych oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie higienistka stomatologiczna jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.02. Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia:
1) realizowania świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej;
2) organizowania prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii;
3) wykonywania czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego;
4) wykonywania wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną;
5) prowadzenia stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.
Możliwości zatrudnienia:
- gabinety dentystyczne publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej;
- poradnie i kliniki dentystyczne;
- gabinety profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w przedszkolach i szkołach;
- w ramach własnej działalności gospodarczej.