Technik dentystyczny to zawód ogromnym potencjałem i przyszłością, ponieważ współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do wyglądu zewnętrznego, chcemy mieć idealne zęby i piękny, olśniewający uśmiech – nie tylko dlatego, że to nasza wizytówka, ale także ze względów zdrowotnych. Wzrasta również świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki – na leczenie ortodontyczne wysyła się nie tylko dzieci, decydują się na nie również dorośli. Zatem wciąż powstają nowe gabinety stomatologiczne, a także laboratoria protetyczne, które z nimi ściśle współpracują.
Nauka trwa 2,5 roku – pięć semestrów w formie dziennej.
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach i warsztatach szkolnych, podmiotach leczniczych oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik dentystyczny jest przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.06. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej, ortodoncji oraz epitez twarzy:
1) wykonywania protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i technologii zgodnie z projektem klinicznym oraz na podstawie wycisków wykonanych przez lekarza dentystę;
2) wykonywania protez pooperacyjnych, epitez twarzy i szyn z zastosowaniem nowoczesnej aparatury i materiałów zgodnie z projektem klinicznym oraz na podstawie wycisków wykonanych przez lekarza dentystę lub inną osobę na podstawie posiadanych kwalifikacji;
3) naprawiania protez zębowych i pooperacyjnych, szyn, aparatów ortodontycznych i epitez twarzy na zlecenie lekarza dentysty lub lekarza.
Możliwości zatrudnienia:
- pracownie protetyczne i ortodontyczne;
- własne laboratorium w ramach działalności gospodarczej.